Ordinace celostní medicíny

Komplexní léčba vycházející z tradiční čínské medicíny

TCM – tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) patří k nejstarším a nejrozšířenějším diagnosticko-léčebným systémům na světě. Její kořeny lze nalézt v dílech starších více jak 3000 let. Terapeut tradiční čínské medicíny se tedy může opřít o zkušenosti a znalosti mnoha generací lékařů, ověřených na nepředstavitelném množství pacientů.

Tradiční čínská medicínaJedním z hlavních znaků tradiční čínské medicíny je její přístup k nemoci a k člověku. Nemoc nevidí izolovaně, ale pohlíží na ni v kontextu se stavem celého organismu. Tento přístup je velmi důležitý, protože jen tak se terapeut tradiční čínské medicíny dokáže dobrat ke kořeni problému a neléčí jen jeho příznaky.

Dalším rysem tradiční čínské medicíny je skutečnost, že se terapeut snaží svým postupem dovést organismus do stavu harmonie. Vychází tak z filozofických základů tradiční čínské medicíny, z učení o yin a yangu. Yin a yang jsou dva aspekty každé věci v našem vesmíru, ať  už se jedná o tělo, emoce, vztahy, přírodu atd. Yin a yang mají neustále tendenci převážit jeden nad druhým, ale zároveň nedokážou jeden bez druhého existovat.

Náš organismus je ve své podstatě harmonický – yin a yang jsou v relativní rovnováze. Pokud ale převáží v našem životním stylu například yang (což není u moderního člověka nic neobvyklého – rychlost, dynamika, uspěchanost, časté změny, stres, akční filmy apod.), dojde k potlačení yin – což může opět přivodit různé potíže např. bolesti hlavy, nespavost, noční pocení, poruchy menstruační cyklu, impotenci a mnoho dalších poruch.

Terapie tradiční čínské medicíny je založena zcela na přírodních produktech, převážně rostlinného původu. Nedodává tudíž do těla žádné uměle vytvořené látky, které často mohou mít vedlejší či nepředvídatelné účinky na organismus pacienta. Léčba tradiční čínskou medicínou je trochu běh na dlouhou trať  a často je třeba změnit i životní styl. To vše je odměněno vysokou účinností (podle statistik je kolem 80% pacientů zbaveno zcela potíží).

Nemoc se dá dle čínské medicíny rozpoznat podle změn v energetickém systému minimálně 6 - 9 měsíců před tím, než se projeví na fyzickém těle jako změna funkce nebo orgánová porucha. Takže máme několik měsíců na to, abychom se podle toho zařídili. Ignorujeme-li všechna upozornění a signály, kterými je vám dáváno najevo, že něco není v pořádku a vesele pokračujeme dál, je tu najednou z ničeho nic problém. Čínská medicína řeší potíže v předstihu a nemoc v latentní podobě tedy před tím, než vůbec vypukne.

Bylinná léčba je prospěšná zejména u organických onemocnění a u stavů velkého vyčerpání, kdy je potřeba "dolít palivo".                                                                                                                                           

Akupunktura je významná u funkčních problémů, neuróz, bolestivých stavů, vnitřního napětí.                             

Čínská masáž tuina je metodou voby pro bolestivé stavy pohybového aparátu, ztuhlé a bolavé svaly, bolavá záda

Součástí léčby je i poučení pacienta o dietetických zásadách dle pravidel TČM. Špatnými stravovacími návyky si totiž svůj zdravotní stav můžeme každý den zhoršovat a naopak dobrými stravovacími návyky můžeme svůj zdravotní stav stále zlepšovat a přispívat ke svému uzdravení.                                                            

Aktuality

Chřipková sezona

16. 5. 2014

V chřipkovém období je možnost využití i homeopatické léčby.

archív